Funkcje dysku Google

Dysk internetowy (taki jak np. dysk Google) doskonale sprawdza się w pracy lektora online. Działa tak samo jak dysk na Twoim komputerze, ale ogólnie praca na nim jest wygodniejsza i bezpieczniejsza (problemy z Twoim komputerem nie grożą utratą swoich materiałów). Taka forma pracy nazywa się „praca w chmurze”.

1. Przenoszenie i kopiowanie plików

Pliki i foldery na dysku Google można dowolnie przenosić metodą „przeciągnij i upuść”- tak jak pokazano poniżej.

W taki sam sposób można również przenosić pliki i foldery z własnego komputera.

Uwaga
Przenoszenie wewnątrz dysku Google nie ma wpływu na ich linki. Jeśli dodasz link do pliku do grupy materiałów, a później ten plik przeniesiesz do innego folderu, link wciąż będzie działać.

2. Wgrywanie plików z dowolnego miejsca w internecie

3. Przeglądanie plików na dysku Google

Przeglądanie plików na dysku Google jest wygodniejsze niż na własnym komputerze. Na komputerze pliki otwierają się w różnych programach, a na dysku Google możesz je szybko przeglądać niezależnie od ich rodzaju. Zobacz na filmie poniżej.

Zobacz samodzielnie jak wygląda przeglądanie materiałów pokazanych na filmie: Przeglądaj przykładowe materiały

Warto znać przyciski zmiany widoku. Dzięki niej możemy przełączyć się między widokiem miniatur plików, a szczegółów. Bardzo przydaje się informacja „ostatnio edytowane”- dzięki niej widzimy które pliki były dodane w tym samym czasie. Na tej podstawie możemy np. zaznaczyć takie pliki i przenieść wszystkie do folderu- to pozwoli zachować porządek w materiałach.

4. Wyszukiwarka na dysku Google

Wyszukiwarka na dysku Google jest bardzo przydatna ponieważ szuka także wewnątrz plików. Jeśli np. szukamy konkretnego tematu i mamy np. skan książki w JPG, wyszukiwarka odnajdzie nam strony na których znajduje się szukany temat.

5. Dodatkowe zalety dysku Google

Dysk Google działa jak dysk w komputerze, ale ma nad nim wiele przewag.

  • Twoje materiały będą bezpieczne- nie stracisz ich nawet jeśli Twój komputer będzie miał awarię. Utrata ważnych danych to bardzo częsty problem i prędzej czy później spotyka każdego.
  • Będziesz mieć dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia (nawet ze smartfona).
  • Nie tracisz miejsca na dysku swojego komputera.
  • Wiele innych korzyści.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby na dysku Google umieszczać także swoje prywatne dane- dopóki linków do nich nie dodasz na LingTutor, nikt nie będzie miał do nich dostępu.

6. Folder dysku Google w Twoim komputerze (zaawansowane)

Możesz mieć na swoim komputerze folder dysku Google, który będzie działać tak samo, jak każdy inny folder, ale wszystko co w nim umieścisz, automatycznie znajdzie się też w internecie- na internetowym dysku Google (tzw. synchronizacja). Wszystko co zrobisz w tym folderze (przenoszenie, kopiowanie, tworzenie folderów, zmiany nazwy) będzie odzwierciedlone w internecie. Jeśli chcesz korzystać z tej możliwości musisz go zainstalować z linka poniżej.

Pobierz dysk Google

7. Wersje plików (zaawansowane)

Czasem chcesz coś zmienić w pliku który już masz na swoim dysku Google. Możesz go skasować z dysku Google i wgrać na nowo. Jeśli jednak link do tego pliku już został wklejony do grupy materiałów (lub różnych grup), po skasowaniu pliku kursanci straciliby do niego dostęp. W takiej sytuacji możesz wgrać nową wersję pliku. Kliknij prawym przyciskiem na plik i wybierz „Zarządzaj wersjami”. Następnie kliknij „Prześlij nową wersję”. Plik zostanie zastąpiony nowym i kursanci będą widzieć aktualną wersję tego pliku.


Jeśli interesuje Cię nauka języka przez internet (jako kursant lub jako lektor) zajrzyj na naszą stronę- LingTutor.pl!


W następnym poradniku dowiesz się jak łatwo tworzyć i edytować materiały za pomocą Dokumentów Google.