Jak dobrać kamerkę, słuchawki i mikrofon do lekcji online

Każdy laptop zawiera kamerkę, mikrofon i głośniki. Aby prowadzić lekcje online z laptopa nie jest wymagany żaden dodatkowy sprzęt. Czasem jednak warto go posiadać, szczególnie odrębny mikrofon.

1. Kamerka

Kamerka w nowych laptopach jest zwykle wystarczającej jakości, ponieważ kursant zwykle widzi lektora jedynie w okienku, nie na całym ekranie. Osobna kamera pozwala jednak dopasować kąt, tak aby lektor był dobrze skadrowany, czasem więc warto taką kupić.

2. Głośniki/słuchawki

Głośniki w laptopach są wystarczającej jakości, jednak polecamy użycie słuchawek- wtedy zdecydowanie lepiej słychać kursanta, co jest bardzo istotne, aby uczyć prawidłowej wymowy. Najlepiej aby były to słuchawki nauszne (przedstawione poniżej).

Słuchawki douszne- nie są zbyt wygodne, męczą przy dłuższej pracy.
Słuchawki wokół-uszne- tłumią słyszenie własnego głosu, dlatego nie nadają się dla lektora.
Słuchawki nauszne- są wygodne i nie okalają uszu, więc lektor słyszy dobrze swój głos.

3. Mikrofon

Mikrofony w laptopach są różnej jakości. Czasem są na tyle dobre, że wystarczą do prowadzenia zajęć, ale pod jednym warunkiem- lektor przebywa w bardzo cichym miejscu. Mikrofon w laptopie nagra każdy dźwięk otoczenia, a to przeszkadza kursantowi w nauce.

4. Headset

Lekcje online najlepiej prowadzić na słuchawkach zintegrowanych z mikrofonem (tzw. headset). Taki zestaw pozwala aby mikrofon był zawsze blisko ust- daje to najlepszą jakość nagrywanego dźwięku.

Z niedrogich zestawów możemy polecić np. ten: https://www.ceneo.pl/1352832. Posiada dobry, niwelujący szumy mikrofon oraz przydatny panel regulacji głośności na kablu. Na panelu znajduje się również przycisk wyciszenia mikrofonu, który pozwala np. powiedzieć coś do domownika, tak aby nie słyszał tego kursant. Chwilowe wyciszenie jest możliwe także na Skype, ale poprzez panel jest to szybsze. Jeśli w przyszłości zużyją się gąbki słuchawek jest możliwość wymiany na nowe.


Jeśli interesuje Cię nauka języka przez internet (jako kursant lub jako lektor) zajrzyj na naszą stronę- LingTutor.pl!