Tworzenie Rysunków lub Prezentacji Google

Rysunki Google to pliki graficzne, tak samo jak np. pliki JPG, z tą różnicą, że możesz je edytować online, także wspólnie z kursantem na lekcji lub po niej.

Prezentacje Google to prezentacje slajdów, tak samo jak np. pliki PPT (PowerPoint). Działają tak samo jak Rysunki Google ponieważ każdy slajd jest takim odrębnym rysunkiem wchodzącym w skład jednej Prezentacji. Również je możesz edytować online wspólnie z kursantem.

Rysunki i Prezentacje Google działają podobnie jak Dokumenty Google, więc warto zapoznać się też z poradnikiem Jak działają Dokumenty Google.

1. Tworzenie Rysunku lub Prezentacji Google

Otwórz Dysk Google a następnie kliknij „Nowy” i „Rysunki Google”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-28.png

2. Praca z tekstem

Pisać można w „polach tekstowych”, które dodajesz przyciskiem pokazanym poniżej.

Pole tekstowe możemy przesuwać, zmieniać jego wielkość czy też dodać tło. Tak samo jak w Dokumencie Google tekst można dowolnie formatować (zmieniać wielkość czcionki, podkreślać itd.).

Porada
Kiedy wklejamy jakiś tekst w pole tekstowe może nie pasować czcionka. Wtedy aby wkleić tekst klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Wklej bez formatowania”. Tak samo możemy robić w przypadku „dokumentów”.

3. Praca z obrazkami

Obrazek dodajemy tak samo jak w Dokumencie. Jeśli jakiś zachodzi na drugi możemy ustawić kolejność po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (na obrazek lub pole tekstowe) .

Dodany już obrazek można zmienić na inny klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając „Zastąp obraz”. Obrazek można skadrować klikając na niego 2 razy i przesuwając strzałkami na klawiaturze. Na koniec naciskamy ENTER.

Pracując na obrazkach zawierających tekst, nie mamy możliwości edytować tego tekstu. Możemy jednak skorzystać z możliwości pisania i rysowania na na obrazku i w ten sposób przygotować ćwiczenie na późniejszą lekcję.

4. Obsługa slajdów w Prezentacji Google

Jeśli pracujemy na Prezentacji Google każdy slajd jest jak odrębny Rysunek Google, a wszystkie wchodzą w skład jednej Prezentacji. Jeśli chcemy dodać nowy slajd należy kliknąć w pokazanym poniżej miejscu i wybrać rodzaj slajdu, np. „Pusty”.

Po kliknięciu slajdu prawym przyciskiem myszy pokaże się poniższe menu. Do prowadzenia lekcji warto znać opcje pokazane poniżej. Jeśli zaznaczymy więcej niż jeden slajd, użyta opcja będzie dotyczyć wszystkich np. „Usuń” usunie wszystkie zaznaczone. Opcja „Powiel slajd” tworzy drugi taki sam (oczywiście można go później modyfikować).

Można zmieniać kolejność slajdów przeciągając je do góry lub w dół. Można też kopiować slajdy pomiędzy różnymi prezentacjami metodą kopiuj- wklej. Musisz wtedy otworzyć obie prezentacje w przeglądarce, skopiować slajdy w jednej i wkleić w drugiej. Tak samo możesz kopiować między prezentacjami pojedyncze elementy: pola tekstowe, obrazki itp.

5. Praca na Prezentacji wspólnie z kursantem (dla zaawansowanych)

Możesz wykorzystać Rysunek lub Prezentację Google w trybie, który pozwoli Ci edytować go jednocześnie z kursantem. Aby to zrobić kliknij „Udostępnij” i „Uzyskaj link do udostępniania”

Domyślną opcją jest „może wyświetlać”- wtedy kursant widzi w czasie rzeczywistym co pisze lektor, ale sam już nie może pisać. Jeśli chcesz aby kursant miał taką możliwość zmień „może wyświetlać” na „może edytować”- wtedy kursant może korzystać z „dokumentu” zupełnie niezależnie od lektora i ma te same możliwości.


Jeśli interesuje Cię nauka języka przez internet (jako kursant lub jako lektor) zajrzyj na naszą stronę- LingTutor.pl!


Wybierz poradnik w tym dziale poniżej lub przejdź do następnego działu.