Tworzenie Rysunków lub Prezentacji Google

Rysunki Google to pliki graficzne, tak samo jak np. pliki JPG, z tą różnicą, że możesz je edytować online.

Prezentacje Google to prezentacje slajdów, tak samo jak np. pliki PPT (PowerPoint). Działają tak samo jak Rysunki Google ponieważ każdy slajd jest takim odrębnym rysunkiem wchodzącym w skład jednej Prezentacji. Również je możesz edytować online.

Rysunki i Prezentacje Google działają podobnie jak Dokumenty Google, więc warto zapoznać się też z poradnikiem Jak działają Dokumenty Google.

1. Tworzenie Rysunku lub Prezentacji Google

Otwórz Dysk Google a następnie kliknij „Nowy” i „Rysunki Google”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-28.png

UWAGA
Na platformie LingTutor lektor nie ma możliwości zmieniać slajdów za kursanta- ten musi robić to samodzielnie. Nie ma też możliwości użycia wirtualnej tablicy na slajdach. Obie funkcje możliwe są tylko dla Rysunków Google.

2. Praca z tekstem

Pisać można w „polach tekstowych”, które dodajesz przyciskiem pokazanym poniżej.

Pole tekstowe możemy przesuwać, zmieniać jego wielkość czy też dodać tło. Tak samo jak w Dokumencie Google tekst można dowolnie formatować (zmieniać wielkość czcionki, podkreślać itd.).

Porada
Kiedy wklejamy jakiś tekst w pole tekstowe może nie pasować czcionka. Wtedy aby wkleić tekst klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Wklej bez formatowania”. Tak samo możemy robić w przypadku „dokumentów”.

3. Praca z obrazkami

Obrazek dodajemy tak samo jak w Dokumencie. Jeśli jakiś zachodzi na drugi możemy ustawić kolejność po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (na obrazek lub pole tekstowe) .

Dodany już obrazek można zmienić na inny klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając „Zastąp obraz”. Obrazek można skadrować klikając na niego 2 razy i przesuwając strzałkami na klawiaturze. Na koniec naciskamy ENTER.

Pracując na obrazkach zawierających tekst, nie mamy możliwości edytować tego tekstu. Możemy jednak skorzystać z możliwości pisania i rysowania na na obrazku i w ten sposób przygotować ćwiczenie na późniejszą lekcję.

4. Obsługa slajdów w Prezentacji Google

Jeśli pracujemy na Prezentacji Google każdy slajd jest jak odrębny Rysunek Google, a wszystkie wchodzą w skład jednej Prezentacji. Jeśli chcemy dodać nowy slajd należy kliknąć w pokazanym poniżej miejscu i wybrać rodzaj slajdu, np. „Pusty”.

Po kliknięciu slajdu prawym przyciskiem myszy pokaże się poniższe menu. Do prowadzenia lekcji warto znać opcje pokazane poniżej. Jeśli zaznaczymy więcej niż jeden slajd, użyta opcja będzie dotyczyć wszystkich np. „Usuń” usunie wszystkie zaznaczone. Opcja „Powiel slajd” tworzy drugi taki sam (oczywiście można go później modyfikować).

Można zmieniać kolejność slajdów przeciągając je do góry lub w dół. Można też kopiować slajdy pomiędzy różnymi prezentacjami metodą kopiuj- wklej. Musisz wtedy otworzyć obie prezentacje w przeglądarce, skopiować slajdy w jednej i wkleić w drugiej. Tak samo możesz kopiować między prezentacjami pojedyncze elementy: pola tekstowe, obrazki itp.

5. Dodawanie Rysunków lub Prezentacji Google do grupy materiałów

Rysunek i Prezentacja Google będzie znajdować się na dysku Google pod podaną nazwą- tytułem. Aby dodać je do grupy materiałów, należy postąpić tak samo, jak w przypadku każdego innego pliku na dysku Google- opisane tutaj (w pkt. 6).


Jeśli interesuje Cię nauka języka przez internet (jako kursant lub jako lektor) zajrzyj na naszą stronę- LingTutor.pl!


To już koniec tego działu. Kolejny zawiera różne porady związane z nauczaniem przez internet.