Połączenie z kursantem na lekcji

Kursant otrzymuje przed lekcją na LingTutor link zaproszenia na Skype- ten podany przez Ciebie podczas rejestracji i dzięki niemu może skontakowć się z lektorem.

1. Połączenie na lekcji

W terminie lekcji lektor powinien sam zadzwonić do kursanta. Należy kliknąć jeden z 2 przycisków pokazanych poniżej: lewy do połączenia z kamerą, prawy bez kamery.

Porada
Zalecamy zawsze włączać kamerę, nawet jeśli kursant sam nie włącza swojej. Kursanci zawsze chcą widzieć lektora, ale czasem czują się swobodniej jeśli nie widać ich. Na pewno nie warto nalegać aby sami włączyli kamerę (szczególnie, że czasem w ogóle jej nie posiadają).

Jeśli kursant zadzwoni sam lektor usłyszysz dźwięk i zobaczysz pasek połączenia- taki jak poniżej. Możesz odebrać (zielony przycisk), ale jeśli kursant zadzwonił za wcześnie możesz odrzucić połączenie (czerwony)- kursant nie otrzyma informacji, że lektor się rozłączył, ale taką jakby nie było go przy komputerze.

W trakcie połączenia możemy włączać/wyłączać dźwięk i kamerę. Głos wyłączamy kiedy np. chcemy powiedzieć coś do domownika, aby kursant nie słyszał. Kamerę warto wyłączyć kiedy słyszymy przerywany, metaliczny głos kursanta (świadczy o słabym połączeniu ). Wtedy najlepiej aby najpierw kursant wyłączył swoją kamerę, a jeśli to nie pomoże, dopiero lektor wyłączył swoją.

2. Czat Skype

Kliknięcie „chmurki” włącza czat tekstowy. Przydaje się jedynie w sytuacji awaryjnej- kiedy nie działa połączenie głosowe. Można wtedy napisać, że nie słyszy się kursanta.

Czat na lekcjach jest zbędny, jeśli tylko lektor z kursantem korzystają z platformy z materiałami na LingTutor. Na niej możliwości związane z pisaniem są duże większe (poprawianie tego co napisze kursant, formatowanie tekstu itd.).

Na czacie można pisać wiadomości także pomiędzy lekcjami, co jest dobrą formą komunikacji z kursantem. Działa to jak emial, więc można odebrać wiadomość w dowolnym czasie. Dzięki temu nie ma potrzeby podawania kursantowi własnego adresu email. Na czacie Skype można także komunikować się poprzez smartfon.

3. Wysyłanie plików

Przez Skype możesz wysyłać kursantowi dowolne pliki. Aby to zrobić należy na Skype kliknąć pokazaną poniżej okonkę.

4. Umówienie się na kolejne lekcje

Warto zaproponować, że gdyby kursant chciał, może od razu zamówić kolejną lekcje. Dzięki temu będzie mieć pewność, że nikt inny nie zajmie terminu. Kursant może zamówić lekcję tylko jeśli ma odpowiednią kwotę na swoim wirtualnym koncie. W przeciwnym wypadku lektor może mu jedynie zarezerwować termin, ale jest to możliwe tylko dla terminów przynajmniej tydzień później- opisane w części Działanie grafiku lektora.

Jeśli nie chcesz uczyć dalej danego kursanta możesz z niego zrezygnować i zablokować możliwość kontaktu- opisane w kolejnej części kursu- Blokowanie kursantów.

5. Możliwe problemy na lekcji

Jeśli na lekcji pojawiają się problemy zobacz Możliwe problemy na lekcji online.


W następnym poradniku dowiesz się jak udostępniać kursantowi obraz i dźwięk ze swojego komputera.