Tworzenie zrzutów ekranu

Wszystko co widzimy na swoim ekranie możemy szybko „przerobić” na obrazek za pomocą „zrzutu ekranu”. Pozwala to skopiować całość lub fragment ekranu.

Nie ma znaczenia czy na ekranie mamy otworzony plik, stronę internetową czy jakiś program- wszystko zostanie przerobione na obrazek.

1. Program do zrzutów ekranu

Zrzuty ekranu możemy robić na różne sposoby. Zalecamy używanie darmowego programu Lightshot. Należy go pobrać i zainstalować. Poniżej film gdzie pokazano przykład „wycięcia” fragmentu pliku PDF.

Pobierz program do zrzutów ekranu

2. Tworzenie zrzutów ekranu

Aby zrobić „zrzut ekranu” należy nacisnąć klawisz „Print Screen” (czasem oznaczony jako „PrtSc”) i zaznaczyć interesujący nas obszar.

Możemy też zrobić zrzut klikając ikonkę programu w pasku na dole ekranu.

Jeśli nie widzimy tej ikonki- wtedy należy najpierw pokazać więcej ikonek.

3. Zapisywanie zrzutu ekranu jako pliku

Powyższy film pokazuje jak ze zrzutu ekranu zrobić obrazek, który później można umieścić w materiałach do lekcji. Służy do tego pokazana ikonka.

4. Wklejanie zrzutu ekranu do dokumentów lub prezentacji slajdów

Zrzut ekranu możemy wkleić do samodzielnie tworzonych materiałów za pomocą poniższej ikonki (odpowiednik kopiowania, czyli skrótu CTRL + C).

Poniższy film pokazuje jak wklejać skopiowane zrzuty ekranu w różne miejsca.

Uwaga
Wklejając zrzut ekranu do „prezentacji slajdów Google” pamiętaj, że na platformie LingTutor nie można jej powiększać. Jeśli tekst jest mały powiększ obrazek, aby był dobrze widoczny. „Dokumenty tekstowe Google” już można powiększać.

Porada
Aby przyśpieszyć pracę warto korzystać ze skrótów klawiszowych kopiowania (przytrzymanie CTRL i naciśnięcie C) i wklejania (przytrzymanie CTRL i naciśnięcie V).


Zobacz dodatkowe informacje w tym dziale

To już koniec tego działu. Kolejny zawiera różne porady związane z nauczaniem przez internet.

W dodatkowych informacjach możesz dowiedzieć się więcej na temat materiałów. Zobaczysz skąd czerpać materiały do lekcji, a także jak można szybko tworzyć lub modyfikować materiały „w chmurze”, czyli bez potrzeby instalowania czegokolwiek na komputerze. Dowiesz się też jak zarządzać materiałami, aby później łatwo je odnaleźć w razie potrzeby.