Udostępnianie ekranu i dźwięku przez Skype

„Udostępniania ekranu” to najprostsza forma prowadzenia lekcji- nie wymaga prawie żadnej wiedzy technicznej, zarówno ze strony lektora, jak i kursanta.

Dzięki funkcji „udostępnianie ekranu” kursant widzi dokładnie to samo, co widzi lektor na ekranie swojego komputera. Poza tym kursant słyszy wszystko, co słyszy lektor ze swojego komputera (np. dźwięki uruchomionego filmu).

1. Jak działa udostępnianie ekranu i dźwięku

Poniższy film nagrany jest z komputera kursanta, kiedy lektor „udostępnia ekran”. Podświetlony kursor należy do kursanta, niepodświetlony należy do lektora.

Kiedy lektor używa „udostępniania ekranu” musi jeszcze udostępnić kursantowi materiały. Można otwierać materiały na dysku własnego komputera, ale nie jest to polecane, ponieważ kursant przestaje je widzieć jak tylko lektor skończy lekcję. Zdecydowanie lepiej używać materiałów online np. na dysku Google. Wtedy kursant ma do nich dostęp także po lekcji (może samodzielnie je otwierać u siebie na komputerze lub smartfonie).

Umieszczanie materiałów na dysku Google

Porada
Kiedy kursant lub lektor mają słabe łącze internetowe jakość obrazu u kursanta może być na tyle niska, że np. teksty na ekranie mogą być nieczytelne. W takiej sytuacji polecamy używanie na lekcjach tylko dysku Google.

2. Jak udostępniać ekran

Aby udostępnić ekran należy kliknąć ikonkę pokazaną na jednym z dwóch obrazków poniżej.

Następnie należy zaznaczyć „Udostępniaj dźwięk z komputera”.

W czasie udostępniania ekranu zobaczysz wokół ekranu czerwoną ramkę.

Porada
Przy udostępnianiu ekranu kursant widzi Twój kursor, dlatego postaraj się nie ruszać nim cały czas, ponieważ będzie to go rozpraszać. Jeśli chwilowo nie używasz kursora najlepiej zjedź nim na bok ekranu.

Uwaga
Udostępniając ekran należy uważać na to co mamy na ekranie- jeśli np. lektor otworzy swoje prywatne notatki na temat tego kursanta, kursant je zobaczy.

Więcej informacji o Skype np. jak wysyłać pliki przez Skype zobaczysz w poradniku poniżej.

Połączenie z kursantem na lekcji


Jeśli interesuje Cię nauka języka przez internet (jako kursant lub jako lektor) zajrzyj na naszą stronę- LingTutor.pl!


Wybierz poradnik w tym dziale poniżej, lub przejdź do następnego działu.