Umieszczanie materiałów na dysku Google

Polecamy materiały do lekcji umieścić materiały w internecie np. na dysku online np. dysku Google.

Dzięki dyskowi online materiały lektora są:

  • odpowiednio posegregowane;
  • bezpieczne- lektor nie straci do nich dostępu w razie awarii komputera;
  • dostępne z dowolnego miejsca/urządzenia;
  • możliwe do łatwego udostępniania kursantowi- lektor nie musi ich przesyłać- wystarczy, że poda kursantowi odpowiedni link;
  • łatwe do zintegrowania z serwisem LingTutor;

Na dysku Google jest też możliwość wspólnej pracy na materiałach razem z kursantem.

1. Dlaczego dysk online jest „przyjacielem” lektora?

Najprościej materiały wysyłać kursantowi przez email lub Skype. Nie jest to jednak dobra metoda z wielu powodów. Przede wszystkim trudno odnaleźć materiały z wcześniejszych lekcji- zarówno kursant jak i lektor mogą się zagubić.

Jest sposób aby nie trzeba było wysyłać materiałów. Uczeń może posiadać linki do których będzie wchodził przed lekcją lub po lekcji. Aby to zrobić musisz umieścić materiały na jakimś dysku online (w tzw. chmurze) np. na dysku Google. Dzięki temu wystarczy, że wyślesz kursantowi link do swojej lekcji, a on otworzy ją samodzielnie u siebie na komputerze, smartfonie… nawet na telewizorze!

Wielkim plusem używania dysku w chmurze jest poczucie bezpieczeństwa lektora. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz korzystać ze swojego komputera, wystarczy, że zalogujesz się na konto Google z innego urządzenia, nawet ze smartfona. Poza tym jesteś właścicielem materiałów i nawet jeśli zrezygnujesz z usług LingTutor zachowasz do nich dostęp. Kursant również ma dostęp z dowolnego miejsca, jeśli tylko udostępnisz mu materiały.

Możesz używać dowolnego dysku online, ale z naszych doświadczeń wynika, że dysk Google sprawdza się najlepiej.

Na dysku Google możesz segregować swoje materiały, tak aby później łatwo je było odszukać. Możesz np. tworzyć foldery tak samo jak na dysku swojego komputera. Poniżej przykładowy dysk Google lektora- po kliknięciu możesz się po nim poruszać i otwierać foldery/materiały.

Porada
Lektor na dysku Google może sobie tworzyć foldery z kursantami np. folder „Piotr P” i wewnątrz podfoldery z numerami lekcji np.
– na lekcję 1 (próbną)
– na lekcję 2-3
– na lekcję 4

2. Wgrywanie materiałów na dysk Google

Aby wgrać materiały otwórz swój dysk Google poniżej.

Po lewej stronie znajduje się przycisk „Nowy”- po kliknięciu pojawi się menu pokazane poniżej. Warto korzystać przede wszystkim z 3 opcji- dzięki nim można stworzyć folder na dysku Google lub przesyłać na dysk Google pliki i foldery z własnego komputera. Na początku warto stworzyć lub przesłać folder, w którym będziemy trzymać nasze materiały.

Poniższy film pokazuje jak przesłać z własnego komputera cały folder zawierający podfoldery i pliki- cała struktura podfolderów zostanie zachowana. Dokładny opis znajduje niżej.

Na dysku Google możesz też dodawać „Dokumenty Google” , „Rysunki Google” i „Prezentacje Google”. Dzięki nim możesz tworzyć swoje materiały. Możesz też pracować na materiałach razem z kursantem – np. wspólnie edytować jakiś tekst.

Więcej w poradnikach:

Jak działają Dokumenty Google

Tworzenie Rysunków lub Prezentacji Google

Funkcje dysku Google

3. Praca na dysku Google w trakcie „udostępniania ekranu”

Możesz otwierać swoje materiały na dysku Google w trakcie lekcji, tak aby kursant widział to samo co Ty, więcej tutaj:

Udostępnianie ekranu i dźwięku przez Skype

Porada
Po lekcji warto wysłać kursantowi link do folderu z materiałami. Wtedy będzie mógł pracować na nich samodzielnie po lekcji (np. zrobić pracę domową). Wtedy jednak musisz je udostępnić (patrz punkt 4- poniżej).

4. Udostępnianie materiałów z dysku Google kursantowi (zaawansowane)

Jeśli chcesz aby kursant mógł otworzyć materiały na swoim komputerze musisz mu je „udostępnić”. Aby to zrobić po należy kliknąć na „Udostępnij” na folderze lub pliku do lekcji.

UWAGA
Twoje pliki i foldery na dysku Google są zabezpieczone, żeby osoby nieuprawione nie miały do nich dostępu. Jeśli wyślesz zwykły link to kursant może go nie otworzyć. Należy wcześniej użyć opisanej opcji „Udostępnij”.

Pojawi się okienko, w którym należy kliknąć „Zmień na…”

Na koniec klikamy „Kopiuj link”. Link należy przesłać kursantowi np. na czacie Skype. Można go również dodać na LingTutor- opisane w poniższym punkcie.

5. Udostępnianie kursantowi do edycji (zaawansowane)

Jeśli chcesz aby kursant mógł edytować (np. pisać) należy zmienić udostępnianie na „Do edycji”. Można zmienić „Przeglądający” na „Do edycji”. Jeśli zostawisz na „Przeglądający” kursant będzie mógł tylko przeglądać materiały.

6. Dodawanie materiałów z dysku Google na LingTutor (zaawansowane)

Możesz dodać materiały dla kursanta na LingTutor. Dzięki temu będą łatwe do odnalezienia w serwisie LingTutor- zarówno dla lektora, jak i dla kursanta. Każda grupa materiałów to byłby wtedy osobny plik na dysku Google (np. dokument tekstowy) albo cały folder Google. Później kiedy lektor lub kursant kliknie „Otwórz” otworzy się plik lub folder Google z materiałami przygotowanymi na daną lekcję.

Kliknij prawym przyciskiem na pliku lub folderze Google i kliknij „Pobierz link do udostępniania” lub „Udostępnij”. Następnie kliknij „Kopiuj link”.

Najpierw dodaj grupę materiałów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-1.png

Następnie wklej link w poniższe pole i kliknij „Zapisz”.

Grupa materiałów standardowo jest przeznaczona na jedną lekcję, więc dla każdej prezentacji należy stworzyć osobną grupę materiałów. Ewentualnie jedna grupa na klika lekcji, jeśli lektor nie zdąży przerobić materiału.


W następnym poradniku dowiesz się jak działają zrzuty ekranu.