Wirtualna tablica

Wirtualna tablica na razie jest jeszcze niedostępna, wkrótce zostanie uruchomiona.

Serwis LingTutor.pl umożliwia pracę na platformie do materiałów. Jednym z jej elementów jest wirtualna tablica – pozwala ona pisać i rysować na materiałach. Pozwala to np. wykonywać ćwiczenia z kursantem (np. uzupełnianie luk w tekście). Wirtualna tablica może być skopiowana dla innych kursantów, pozwala więc tworzyć ćwiczenia do wielokrotnego wykorzystania z różnymi kursantami.

Wirtualna tablica nie uruchamia się na każdym dodanym materiale, ponieważ materiały mogą mieć bardzo różną formę (np. cała strona internetowa). W przypadku wielu wirtualnych tablic to właśnie różnorodność materiałów jest źródłem wielu problemów technicznych. Dlatego też platforma LingTutor działa inaczej, co pozwala na jej bezawaryjność. Istnieje więc możliwość uruchomienia wirtualnej tablicy na dowolnych materiałach, ale w inny sposób, opisany poniżej.

Standardowo wirtualna tablica na każdym obrazku, czyli pliku graficznym np. na pliku gr JPG. Taki plik stanowi wtedy tło tablicy na którą możesz nanosić dowolne treści. Oznacza to, że możesz uruchomić tablicę w poniższych przypadkach:

  • na obrazku wczytanym bezpośrednio z własnego komputera,
  • na link kierujący do obrazka gdzieś w internecie,
  • na obrazku umieszczonym na dysku Google lub innym dysku internetowym,
  • na Rysunku Google,
  • tworząc pustą tablicę,
  • dodając zrzut ekranu (print screen- tworzenie obrazka z tego co widzisz na ekranie).

Funkcja zrzutu ekranu pozwala na użycie tablicy na dowolnych treściach- wystarczy, że zrobisz zrzut ekranu i dodasz go jako materiał na platformę. Zrzut ekranu stanie się tłem dla wirtualnej tablicy. Możesz zrobić zrzut ekranu na dowolnym rodzaju pliku (np. PDF, PowerPoint), stronie internetowej, dowolnej aplikacji, na stopklatce filmu itd. Nic Cię nie ogranicza, a do tego zawsze zadziała szybko i bezproblemowo. Szczegółów dowiesz się w poradniku Tworzenie zrzutów ekranu.

Wirtualną tablicę w jednym momencie może edytować tylko jedna osoba- kursant albo lektor. Lektor przydziela takie uprawnienie sobie lub kursantowi za pomocą przełącznika. Dzięki temu nie będzie na lekcji chaosu kiedy jednocześnie edytowaliby to samo. Poza tym lektor może szybko odebrać kursantowi uprawnienia kiedy ten jest zbyt mało sprawny technicznie i np. coś poprzestawia. Domyślnie kursant zawsze ma uprawnienia, dzięki czemu może np. odrobić pracę domową bez ingerencji lektora.

Porada
Zwykle kursanci wolą wypełniać ćwiczenia ustnie- w takiej sytuacji lektor może korzystać samodzielnie z wirtualnej tablicy.


W dodatkowych informacjach możesz dowiedzieć się więcej na temat materiałów. Zobaczysz skąd czerpać materiały do lekcji, a także jak można szybko tworzyć lub modyfikować materiały „w chmurze”, czyli bez potrzeby instalowania czegokolwiek na komputerze. Dowiesz się też jak zarządzać materiałami, aby później łatwo je odnaleźć w razie potrzeby.


Wybierz poradnik w tym dziale poniżej lub przejdź do następnego działu.