nauka hiszpańskiego

4 aspekty ważne w nauce języka obcego

Na wstępie warto wspomnieć, że nigdy nie jest za późno, by zacząć naukę języka obcego. Jeśli ktoś myśli, że jest na to za stary, zdecydowanie nie ma racji. Uczyć można się w każdym momencie życia. Do skutecznego poznawania nowego języka warto jednak odpowiednio się nastawić oraz przygotować. W tym tekście przybliżymy istotne dla nauki aspekty.

Motywacja

Motywacja do nauki języka może mieć charakter zewnętrzny – związany z chęcią zdobycia nagrody lub uniknięcia kary, a także wewnętrzny – gdy samo uczenie przynosi nam przyjemność i wiąże się z odczuwaniem satysfakcji. Źródeł motywacji może być wiele. Dla jednego będzie to wizja zawodowego lub społecznego awansu, podwyżka, a dla innej osoby motorem do działania może być planowana podróż, chęć zamieszkania w innym kraju czy miłość do danej kultury. Należy pamiętać, że poznanie języka przeważnie nie przychodzi łatwo, a motywację, bez względu na jej charakter, powinno się pielęgnować i nie pozwolić jej wygasnąć.

Plan

Aby nie stracić wcześniej wspomnianej motywacji, naukę języka należy odpowiednio zaplanować. Warto wyznaczać sobie cele, które będziemy w stanie osiągnąć. Widząc sukcesywne rezultaty, łatwiej utrzymać zapał. Należy pamiętać przy tym o zadbaniu zarówno o czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie, jak i poznanie gramatyki. Dobrym krokiem jest wybranie się kurs językowy, podczas którego to nauczyciel wyznacza cele, a także przedstawia wiedzę, pokazuje odpowiednie metody i pomaga utrzymać motywację. Czasy pandemii udowodniły, że nauka zdalna ma sens, dlatego kurs angielskiego z lektorem online czy lekcja niemieckiego lub francuskiego online mogą okazać się świetnym pomysłem.

nauka języków obcych zdalnie

Systematyczność

Regularność w nauce jest nieoceniona. Lepsze od spędzenia kilku godzin tygodniowo na intensywnej nauce jest poświęcenie kilkunastu minut każdego dnia. Takie krótkie działania wpłyną pozytywnie na systematyczność, ponieważ wygospodarowanie kwadransa lub dwóch nie powinno stanowić problemu. Uczestniczenie w kursie także pozwala na zachowanie stałego rytmu nauki, nie tylko w kontekście obecności, ale również opanowania materiału – z zaplanowanych lekcji dobrze jest się wywiązywać, a także być do nich odpowiednio przygotowanym.

Kontakt z językiem

Aby nauka języka obcego była skuteczna, konieczny jest częsty, a nawet nieustanny kontakt z przyswajanym materiałem. Korzystne jest uczenie się według ulubionych metod – z wykorzystaniem fiszek, podpisywaniem przedmiotów czy oglądaniem filmów z napisami w języku, który chcemy poznać. W trakcie kursu dobry nauczyciel pomoże dobrać właściwe sposoby nauki. Lekcje online są z też idealną okazją do rozmowy w obcym języku – w końcu to właśnie przełamanie się do mówienia bywa najtrudniejsze.

Nauka języka obcego możliwa jest w każdym wieku. Trzeba znaleźć dobrą motywację oraz pielęgnować ją przez systematyczną realizację planu, który jest niezbędny. Zapisanie się na zdalny kurs języka angielskiego lub innego może być dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaspokoić najważniejsze potrzeby w procesie nauki.