Lekcje języka angielskiego online – w grupie czy indywidualne?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę co jest największym problemem dla osoby chcącej mówić w obcym języku. Najczęściej tym problemem jest mówienie. Wielokrotnie do lektorów angielskiego przychodzą osoby, które znajdą wiele słówek, gramatykę, nawet dobrze rozumieją ze słuchu, ale z mówieniem mają problem. Problem ten jest odczuwalny szczególnie w rozmowach z obcokrajowcami, co powoduje stres, który z kolei przekłada się na jeszcze większe problemy z mówieniem. Błędne koło.

Mówienie – kluczowa umiejętność językowa

Jak więc najskuteczniej nauczyć się mówić po angielsku? Jak najwięcej mówiąc po angielsku 🙂 W związku z tym indywidualne lekcje (korepetycje) mają dużą przewagę nad kursami grupowymi – po prostu w grupie czas na wypowiedź każdego z kursantów dzielony jest przez ilość uczniów uczestniczących w lekcji. A lektor przecież się nie zduplikuje, aby móc każdego wysłuchać z osobna 🙂 Przykładowo 60 minut lekcji grupowej dla 6 osób oznacza, że każdy ma jedynie maksymalnie 10 minut aby się wypowiedzieć. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę, że często na lekcjach bywa, że większość czasu wypowiadają się konkretne osoby (bardziej „wygadane”), zabierając ten czas innym – bardziej nieśmiałym. Na korepetycjach z angielskiego indywidualnie z lektorem kursant ma cały czas lektora tylko dla siebie – w podanym przykładzie ten sam czas lekcji oznacza aż sześciokrotnie więcej czasu na własne wypowiedzi. To bardzo dużo. Oczywiście od razu ktoś może podnieść zarzut – „słuchanie jak mówią inni też może czegoś nauczyć”. Tak, oczywiście. Pytanie brzmi – jak dużo możemy się nauczyć słuchając wypowiedzi innego kursanta w grupie? Weźmy pod uwagę, że taki kursant najprawdopodobniej mówi z błędami i nieprawidłową wymową. Dodatkowo lektor może takiego kursanta nie poprawiać, aby go nie deprymować. Czy w takim powstaje pytanie – czy nie lepiej aby kursant miał kontakt tylko z lektorem? Na lekcji angielskiego indywidualnie z lektorem słuchamy tylko lektora, a więc osoby, która mówi po prostu poprawnie. Zakładamy oczywiście, że jest to dobry lektor. Pamiętajmy, że nawet native speker czasem popełnia błędy językowe, tak jak Polak często popełnia błędy mówiąc po polsku (oczywiście nie zdając sobie z tego sprawy). Warto więc zadbać o jak najlepszego lektora, ale to już temat na inną dyskusję, typu – dlaczego warto uczyć się z lektorami ze szkoły LingTutor 😉 Możnaby spytać – a co z innymi umiejętnościami? Przecież nauka języka angielskiego nie tylko mówienie i słuchanie. A czytanie, pisanie itd.? Przecież na lekcjach grupowych każdy może czytać i pisać jednocześnie. Tak, ale takie umiejętności najlepiej ćwiczyć już samemu (np. w ramach pracy domowej). Na lekcjach warto maksymalnie wykorzystywać czas lektora, a więc skupiać się na tym, do czego lektor jest niezbędny – czyli przede wszystkim mówienie.

Dopasowanie do potrzeb kursantów

Dodatkowym plusem lekcji indywidualnych jest to, że mogą być dopasowane pod konkretnego kursanta. Każdy ma nieco inny poziom i nieco inne potrzeby językowe. Ucząc się angielskiego w grupie skazani jesteśmy na poziom uśredniony. Zawsze na lekcjach grupowych znajdą się osoby, dla których jest zbyt łatwo, lub zbyt trudno. Lektor ucząc indywidualnie może również dopasować do kursanta metodę nauki, a nawet tematykę – tak żeby odpowiadała jego potrzebom lub zainteresowaniom.

Konluzja

Wracając do tytułowego pytania – czy lekcje języka angielskiego online są skuteczniejsze w grupie czy indywidualne? Jeśli chodzi o szybkość (efektywność wykorzystania czasu lekcji) to zdecydowanie lepsze będą lekcje indywidualne. Lekcje grupowe będą oczywiście tańsze (często znacznie), jednakże jeśli już weźmiemy pod uwagę stosunek cena/efekt przewagę mają znów korepetycje.