children with laptop and wind turbine at school

Lekcje online dla dzieci — czy to dobry pomysł?

Większość z nas jest stale zapracowana, rodzice gonią za pracą, zajmują się domem, ciężko znaleźć czas by dojechać z dzieckiem na dodatkowe lekcje czy też korepetycje. Edukacja przez internet to temat godny uwagi — nie zapominajmy, że dzieci teraz nieustannie korzystają z telefonu i tabletu. Możliwość uczenia się przed komputerem o każdej porze, a także wybór nauczyciela sprawia, że jest to bardzo wygodna opcja. Jakie jeszcze są korzyści takiej nauki?

100% uwagi dla Twojego dziecka

Bez względu na to, czy to będą lekcje języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, czy też ścisłych przedmiotów, nauczyciel będzie miał pod swoją pieczą tylko 1 dziecko. Często łatwiej skupić się w odosobnieniu, we własnym domu, niż w kilkuosobowej grupie. Lekcje odbywające się indywidualnie, z tym samym nauczycielem, pozwolą dziecku poczuć się swobodnie, a także zachować płynność nauki.

Racjonalny czas trwania lekcji

Lekcje z lektorami można dostosować w zależności od wieku dziecka. Jak wynika z badań, pociechy pozostają w rzeczywistości skupione przez pierwsze 45 minut — wtedy też są w stanie efektywnie się czegoś nauczyć.

Urozmaicenie nauki

Aby dziecko było w pełni zaangażowane, lekcje online nie powinny być nudne. Najczęściej nauczyciele starają się urozmaicić ten czas. Stosują więc różne techniki: puszczają bajki, wykorzystują gry językowe czy nagrania dźwiękowe, które zachęcają dziecko do nauki.

blackboard with chalk

Oszczędność czasu

Zanim dojedziemy do nauczyciela z dzieckiem, mijają cenne minuty. Czasami człowiek się spóźni przez korki na mieście, a korepetytor ma ustaloną konkretną godzinę spotkania. Lekcje online są w obecnych czasach wygodniejsze. Nie trzeba nigdzie wychodzić, wystarczy włączyć dziecku komputer, połączyć się z nauczycielem i można wrócić do swoich zajęć. A jeśli zajdzie taka potrzeba, można w każdej chwili zajęcia odwołać. To takie proste!

Przełamanie barier językowych

Najczęściej trema przed mówieniem w różnych językach wynika ze strachu przed oceną, brakiem akceptacji lub wyśmianiem. Dlatego ważne jest, by nauka online odbywała się metodą słuchania aktywnego. Dziecko podczas rozmowy przetwarza informacje i myśli o komunikacie zwrotnym. To bardziej sprzyja rozwojowi umiejętności komunikacyjnych niż tradycyjne lekcje.

Lekcje indywidualne z języków obcych dla dzieci to bardzo dobry sposób na naukę. Dzieci chętnie siadają przed komputerem i słuchają osób, które do nich mówią. Najważniejsze to znaleźć ciekawego nauczyciela, który umiejętnie zachęci dziecko do rozmowy — poprzez zabawę czy gry językowe. Do zajęć potrzebny będzie tylko laptop, słuchawki z mikrofonem i połączenie z internetem. A czy wasze pociechy korzystały już z takich lekcji językowych?