Lekcje online dla osób starszych niż dzieci

Jeśli to czytasz prawdopodobnie jesteś osobą, która nie jest już dzieckiem i zastanawiasz się, czy wciąż jeszcze jesteś w stanie nauczyć się języka obcego (angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy dowolnego innego)? Odpowiedź brzmi – tak, jesteś… ale… 🙂 Na czym polega „ale” postaramy się wyjaśnić w tym tekście.

Jak zapewne wiesz, najszybciej i najłatwiej języka uczą się dzieci. Generalnie dzieci najszybciej przyswajają wiedzę, a z wiekiem zdolności intelektualne człowieka są coraz mniejsze. Niestety wiek nie wpływa tylko na ciała, ale również na umysł. Argument, że wystarczy umysł regularnie ćwiczyć, a ten się nie zestarzeje jest tylko częściowo prawdziwy. Nawet wśród najlepszych szachistów młodsi wygrywają z wielkimi, doświadczonymi szachistami w średnim wieku, a nie można powiedzieć, żeby regularnie nie ćwiczyli swojego umysłu. Czy to oznacza, że jednak nie można nauczyć się języka jako dorosła osoba?

Przede wszystkim ta kwestia nie jest zero-jedynkowa. To, że jako dorosły gorzej przyswajasz wiedzę, nie znaczy, że nie przyswajasz jej wcale. W szkole LingTutor większość naszych kursantów to osoby dorosłe. Potrzebują języka najczęściej do pracy, zarówno w Polsce (np. zagraniczni klienci), jak również pracujący za granicą np. w Niemczech czy Anglii. Wielu naszych dorosłych kursantów uczy się także ze względu na wycieczki zagraniczne lub po prostu dla przyjemności (tak – nauka języka może też być przyjemnością!). Co więcej – uczymy nawet seniorów! Czy robią postępy? Jeszcze jak! 🙂

Wielu kursantów weryfikuje swoje umiejętności językowe na co dzień w pracy, niektórzy na zewnętrznych egzaminach, jeszcze inni na wakacjach. Każdy kursant może zrezygnować z naszych kursów kiedy nie widzi postępów, dlatego naszym lektorom zawsze zależy, aby te postępy były (nawet jeśli kursant gorzej przyswaja wiedzę).

Dorośli zazwyczaj chcą się uczyć inaczej niż dzieci. Nie chcą rozwiązywać ćwiczeń z książek, uczyć się regułek gramatycznych, czy robić zabaw językowych. Zazwyczaj zależy im na konwersacjach i jest to bardzo dobra droga do nauki dorosłych. Uczenie języka w ten sposób wymaga jednak odpowiednio dobrego lektora, dlatego w naszej szkole zatrudnianie odpowiednich lektorów jest podstawą. Oczywiście aby móc rozmawiać z lektorem, korepetycje są lepszym rozwiązaniem niż kursy grupowe, gdzie nie ma czasu na konwersacje.

Jedyną umiejętnością językową, jaka może być poza zasięgiem dorosłego, jest idealny akcent. Aby go mieć trzeba od najmłodszych lat mówić w danym języku obcym. Ale brak idealnego akcentu nie oznacza nieprawidłowej wymowy. Nad wymową jak najbardziej można pracować, a nieco inny akcent nie jest żadną przeszkodą w porozumiewaniu się.

Z naszych doświadczeń wynika, że główną przeszkodą, w nauce osób dorosłych (online lub stacjonarnie, to już kwestia drugorzędna), nie są ograniczenia wynikające ze starzenia się umysłu, ale czas. Dzieci po prostu mają więcej czasu na naukę. Musisz wiedzieć, że nauka języka jest czasochłonna i zazwyczaj nie wystarcza tylko uczęszczanie na lekcje – warto robić także powtórki już nauczonego materiału. Dziecko poza lekcjami odrabia prace domowe, powtarza do klasówek itd. Dorosły często ma czas jedynie na odbycie lekcji. Jak rozwiązujemy ten problem w naszej szkole językowej? Robimy powtórki na lekcjach 🙂

A więc czy możesz nauczyć się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy jakiegokolwiek języka obcego będąc osobą dorosłą? Jak najbardziej!