Nauka języków obcych online czy stacjonarnie? Która jest skuteczniejsza?

Pandemia sprawiła, że nauka online (w tym też nauka języków obcych) wyszła z niszy i stała się powszechna. Wiele osób twierdzi, że taka zmiana była tylko kwestią czasu, a pandemia jedynie przyśpieszyła zmiany, które i tak były nieuchronne.

Przed 2020 rokiem wielu ludzi obawiało się nauki zdalnej – uważało, że lekcje online nigdy nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Jaka jest prawda? To zależy 🙂 Trudno wyobrazić sobie np. lekcje wuefu online, aczkolwiek nawet one są możliwe. „Możliwe” nie musi jednak oznaczać skuteczne.

Doświadczenia lektorów języków obcych, którzy uczą już od lat pokazywały, że takie lekcje online sprawdzają się nadspodziewanie dobrze. Niektórzy twierdzili nawet, że nie tylko nie pogarszają efektywności procesu nauczania, ale mogą nawet przewyższać tradycyjną formę nauki. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie.

Efektywność lekcji online

Ludzie zazwyczaj najlepiej bezpiecznie i komfortowo czują się we własnym domu – własny fotel, kubek z kawą itp. To sprawia, że stres związany z nauką jest mniejszy niż ucząc w innych miejscach. Możesz zapytać – jaki stres? Stres u kursanta na lekcjach (szczególnie lekcjach języków obcych) występuje bardzo często, szczególnie u osób nieśmiałych. Jest to zupełnie naturalne. Oczywiście dobry lektor potrafi sprawić aby kursant poczuł się swobodniej, ale to już odrębna kwestia. Wróćmy do kwestii lekcji online – wyobraź sobie taką sytuacje: w jednej siedzisz w sali pełnej kursantów, którzy słuchają każdej Twojej wypowiedzi w obcym języku. Niektórzy nawet uśmiechają się zawsze kiedy popełnisz błąd. Czy czujesz się wtedy swobodnie? Takie sytuacje tylko powiększają tzw. „lęk przed mówieniem”, szczególnie u osób bardziej nieśmiałych. Taki lęk występuje nie tylko na lekcjach grupowych, pojawia się nawet kiedy kursant jest sam na sam z lektorem.

Teraz wyobraź sobie siedzieć u siebie w domu i odbywać lekcję online np. przez Skype. Jeśli jest to lekcja grupowa, reszta grupy wcale nie musi słyszeć co mówisz (zależy to od lektora prowadzącego lekcję i platformy do nauki z której korzysta). W takiej sytuacji nawet osoba nieśmiała będzie się czuła swobodnie i nie będzie mieć lęku przed mówieniem.

Wygoda nauki zdalnej

Wygoda nauki zdalnej jest jedną z jej głównych zalet. Przede wszystkim lekcje mogą odbywać się w dowolnym miejscu: może to być własne mieszkanie, ale też praca, kawiarnia, czy nawet park. Często nawet nie potrzeba laptopa – wystarczy smartfon połączony z internetem. 

Czas kiedy odbywa się takie lekcje również może być dowolny – masz akurat w pracy wolną godzinę? Połącz się z lektorem na lekcję!

Cena lekcji online

Ceny lekcji online zazwyczaj są niższe niż lekcji stacjonarnych.

Minusy lekcji angielskiego online

Głównym minusem są możliwe problemy techniczne na lekcjach online. Niestabilność połączenia z internetem, zawieszający się komputer itp. Rozwój techniki sprawia jednak, że takie problemy pojawiają się coraz rzadziej. Porównując lekcje online do tradycyjnych, odsetek takich, które z różnych przyczyn nie mogą się odbyć jest podobny. Tradycyjne lekcje mogą nie odbyć się z innych powodów: problemy z dojazdem, popsuty samochód itp.

Podsumowanie

Czy warto odbywać lekcje online? Tak, oczywiście! Wiele osób obawia się takiej form nauki, jednakże już po kilku lekcjach zaczyna widzieć zalety takiej formy nauki. Lęk przed nauką języków przez internet często wynika jedynie z uprzedzeń. Zawsze najlepiej spróbować samemu np. w szkole LingTutor.pl 🙂