Informacje dla lektorów pracujących przed powstaniem serwisu

Podane informacje dotyczą tylko lektorów pracujących w firmie LingTutor przed powstaniem serwisu. Pozostali lektorzy znajdą potrzebne informacje w pozostałych poradnikach.

1. Ceny lekcji i wynagrodzenie lektora

W serwisie kursanci nie wykupują pakietów lekcji tylko wpłacają dowolne kwoty na swoje „wirtualne konto finansowe”. Dopiero z tego wirtualnego konta kursant może zamówić lekcje u lektora. W związku z tym, lektor powinien przygotowywać lekcje dla kursanta, tylko kiedy będą już zamówione (co oznacza, że uczeń je opłacił), a później wynagrodzenie otrzymuje za już przeprowadzone lekcje.

Kursant może zamawiać lekcje pojedynczo, nie występują już „pakiety lekcji” przypisane lektorowi.

Obecne pakiety lektor powinna dokończyć w cenie jaką wcześniej brał za lekcję. 50 zł za standardową lekcję i 60 zł za specjalistyczną lub 60 min. Z ceny 50 zł wynagrodzenie lektora wynosi 40 zł. Uczeń ma też zniżkę od LingTutor i płaci mniej niż 50 zł, ale tym lektor nie musi się interesować.

2. Zmiany w działaniu materiałów

Wcześniejsze lekcje uczniów (wraz z „przedsionkami” i dokumentami uczniów) będą działać tak jak dotychczas i lektor wraz z jego uczniami będą mieli do nich dostęp.

W serwisie nie ma już pakietów lekcji, w związku z czym nie ma numerowanych linków do lekcji. Linki te były plikami prezentacji. Teraz lekcje uczniów nie są już z powiązane z plikami prezentacji, więc lektor nie musi ich używać. Lektor może, ale nie musi, tworzyć samodzielnie pliki prezentacji lub dokumenty Google, jak to robić opisano w poniższym poradniku.

Używanie prezentacji wspólnie z kursantem.

Zamiast prezentacji można też dodać np. plik tekstowy Google i na nim wspólnie pracować, jak na prezentacji:

Jak działają Dokumenty Google

3. Korzystanie z dysku Google

Docelowo lektor musi posiadać materiały na swoim własnym dysku Google w folderze „Mój dysk”. Dysk Google ma każdy posiadający konto na gmail.

Otwórz własny dysk Google

Porada
Jeśli lektor jakieś swoje materiały (swoje pliki lub swoje foldery) będzie widział w „Udostępnione dla mnie”, może je przenieść do jakiegoś folderu który widzi na „mój dysk”. Dopiero wtedy może ich używać.

Materiały wspólne szkoły

Materiały wspólne szkoły np. całe książki (zaznaczone poniżej) mieszczą się na dysku szkoły.

Materiały szkoły mieszczą się na dysku Google szkoły ONE (przed zmianą na LingTutor). Szkoła płaci za niego, a kiedy przestanie jego zawartość niestety zniknie. W związku z tym szkoła będzie opłacać dysk tak długo, aż lektorzy przeniosą się całkowicie na nową formę pracy z materiałami.

Uwaga
Lektor nie powinien pobierać linków z materiałów wspólnych szkoły (np. do nagrań, jakie do tej pory często wklejali w notatkach pod slajdami) i dodawać ich do nowych materiałów, ponieważ kiedyś te linki przestaną działać. Teraz lektor powinien pobierać linki tylko do materiałów z własnego dysku Google, lub innych miejsc w internecie. Nagrania należy wcześniej wgrać na swój dysk Google (najlepiej wraz z innymi materiałami jakich będzie używać lektor).

Aby korzystać z materiałów szkoły należy przenieść je najpierw na swój własny dysk Google. Aby to zrobić najpierw należy pobrać folder z materiałami, których potrzebujemy. Aby coś pobrać należy otworzyć link:

materiały wspólne szkoły

Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem na folderze i wybrać: “Pobierz”.

Folder z plikami i podfolderami pobierze się w całości na komputer.

Porada
Pobranie wszystkiego na raz jest możliwe, ale jest tego bardzo dużo, więc w takiej sytuacji należy mieć odpowiednią ilość wolnego miejsca na dysku swojego komputera (kilkanaście gigabajtów). Najlepiej zostawić pobieranie na noc ponieważ to potrwa. Zamiast robić to na raz, można też w miarę potrzeb pobierać te materiały, które są akurat na potrzebne np. tylko książki z których lektor korzysta.

Po pobraniu trzeba jeszcze kliknąć prawym przyciskiem i wybrać “wyodrębnij wszystkie”. 

Więcej dowiesz się z poradników:

Używanie prezentacji wspólnie z kursantem

Umieszczanie materiałów na własnym dysku Google


Więcej informacji w innych poradnikach na blogu.